KSM Multistoker XL mallit

KSM XL mallisto kattaa 145 – 360 kW teholuokat. Kattilat on suunniteltu suurempien kohteiden lämmitykseen esim. maatalouden tuotantorakennuksista kerrostaloihin ja julkisiin rakennuksiin. Polttoaineina voidaan käyttää haketta, pellettiä, energiaviljaa, tms.

KSM XL kattilat ovat valmiiksi sähköistettyjä, jolloin käyttöönottoasennus nopeampi ja kustannustehokkaampi.

Kattiloissa oleva PCT 400 ohjaus mahdollistaa etävalvonnan verkossa myös älypuhelimella. Moderni tekstiviestihälytysjärjestelmä maksimoi käyttömukavuuden.

Vakiovarusteet

  • automaattinen konvektiopintojen nuohous
  • automaattinen tuhkanpoisto palotilasta
  • tuhkaraappa
  • lambda-anturi
  • sulkusyötin
  • savukaasuimuri
  • integroitu PCT 400 ohjaus
  • 7″ värinäyttö
  • tuhka-astia automaattiselle nuohoukselle
  • nostava tuhkakierukka
  • keraaminen palopesän vuoraus

Lisävarusteet

  • automaattisytytys
  • verkkopohjainen etävalvonta
  • tekstiviestihälytysjärjestelmä
  • automaattinen kalkinannostelija
  • multisykloni

Polttoaineen syöttöön suositellaan jousi- tai tankopurkainta sekä pelletille erilaisia siiloja kiinteällätai spiraalikierukkalla.

XL KATTILAN RAKENNE

Tekniset tiedot

MALLIXL 145XL 190XL 240XL 290XL 360
Teho, kW145190240290360
Yhteet2 1/2″2 1/2″2 1/2″2 1/2″2 1/2″
Hyötysuhde puupelletillä, %9492929292
Paino, kg20002000240024002600
Hormiliittymä halk., mm215215215250250
Vesitilavuus, l200200200300300
Korkeus hormilla, mm21802180238023802380
Kokonaiskorkeus savukaasuimurilla, mm25202520269026902690
Pituus, mm28002800300030003000
Leveys nostavalla tuhkaruuvilla, mm16001600160016001600